2021 januárjában indítottuk el Üzleti Hírmondó szolgáltatásunkat, melyben mindig az aktuális, magánegészségügyi vállalkozások számára legfontosabb híreket foglaljuk össze.
Az alábbiakban a legfontosabb hírek alapján összegezzük a magánegészségügy 2021-es eseményeit.
Január
Az Eszj. törvény a magánszférában a bérek, és ezzel együtt az árak emelkedéséthozhatja, többek között erről is beszélt a BEK vezetője, Dr. Varga Péter Pál, a számos sajtómegjelenésből a portfolio.hu cikkét ajánljuk.
A koronavírus hatással volt a betegek médiafogyasztására, így a Facebook használatára is. A szakértő azon 2021-es várakozásokat és trendeket foglalta össze, melyeket egy egészségügyi vállalkozásnak is érdemes figyelemmel kísérni.
Január 11-én a Duna Medical Center megnyitotta új, önálló épületben található kórházát.
Február
Országos lefedettségű magánegészsségügyi szolgáltató épül – folytatódik a piaci konszolidáció, a héten a TritonLife vezetőjével készült riportot ajánljuk.
A magánszülészetek az új jogviszonyt megelőzően is virágoztak Magyarországon, részletes szolgáltatási- és árösszehasonlítást készített a héten a Pénzcentrum. A beszámolóból jól látható, hogy a magánszolgáltatók a 2020-as évhez képest néhol igen jelentős áremelést hajtottak végre.
Az Istenhegyi Magánklinika megvásárolta a Telki Kórház Kft-t, a tranzakció részeként a Medicina Egészségközpont március 1-én kerül át új tulajdonosához. A bővüléssel az Istenhegyi Magánklinika tulajdonosai azt várják, még idén elérik az 1 milliárdos éves forgalmat – számolt be a gazdasági lap.
A Duna Medical Center eddig nem hasított ki túl nagy szeletet a magán-egészségügyi piacból, de az idén január elején megnyílt kórházépületével az első helyre tör – az ügyvezető adott interjút.
Március
Új befektetőkkel, új tulajdonosi háttérrel folytatja tovább a terjeszkedést a TritonLife – a csoport a hazai magánegészségügyi piac meghatározó szereplőjévé vált az utóbbi években, céljuk az akvizíciók folytatása, és organikus növekedés megtartása. Az új cégcsoportról a napi.hu cikkezett.
Többek között a hosszabbodó várólistákról, valamint az egészségügyi dolgozók kiégési szindrómájáról volt szó a Budai Egészségközpont igazgatójával készült riportban.
A hvg cikke már arról a tendenciáról számolt be, hogy a páciensek a műtétek bizonytalan, kilátástalan elhúzódása miatt hitelből, magánbiztosításból fedezik a magán-finanszírozott beavatkozásokat.
A COVID egyik járulékos nyeresége, hogy az egészségügy digitális átalakulását felgyorsította, a technológiákat robbanásszerű fejlődés jellmezi az iparágban, ezekről a 2021-es újdonságok szól az idézett cikk.
Április
Áprilisban írtuk, hogy kisebb megszakításokkal több mint egy éve nem végeznek elektív beavatkozásokat az állami kórházakban, a magánszektorban a műtétek 20%-kal növekedtek – a tévériportot a hvg szemlézte.
A járvány közepette a betegek visszatértek a magánszolgáltatókhoz, ami a privát cégeknek piacbővülést hozott. Az amerikai hátterű ellátásszervező cég hazai vezetője nyilatkozott, többek között arról is, az eddigi, jellemzően céges üzleti kapcsolatok után, kilépnek a lakossági szolgáltatások piacára is.
Május
Sajtóbejáráson mutatták be a Duna Medical Center új kórházépületét – a szülészet megnyitása lesz a következő mérföldkő, amely Magyarországon magán-egészségügyi intézményben első alkalommal újszülött intenzív terápiás részlegnek is helyet ad majd a későbbiekben – a medicalonline.hu számolt be.
Két év múlva nyit a Budai Egészségközpont új kórháza. Mint a vezető elmondta: A magánszereplők működését a koronavírus-járvány, a gazdasági helyzet és a kormány egészségügyi reformja befolyásolja. A hálapénz kriminalizálása az orvosok jövedelmének csökkenését hozza el, és ezt a közellátásban nincs tér kompenzálni, ezért ezek a szakemberek meg fognak jelenni a magánellátásban. A beszámoló IDE kattintva olvasható.
Minden 6. budapesti baba magánklinikán született 2020-ban, közel 17%-ra emelkedett a magánszülészetek aránya a fővárosban – az anyák napja apropóján készült összefoglalót több orgánum is idézte.
Az egyik legjelentősebb egészségpénztár tagjai a 2020-as évben 12%-kal többet költöttek, mint előző évben. A 12,1 milliárd forintból gyógyszer mellett gyógyászati segédeszközöket és magánegészségügyi szolgáltatásokat vásároltak – számolt be a medicalonline.hu.
Személyes küldetéséről mesél Wáberer György az interjúban, amikor megemlíti; „Így döntöttem el, ha lesz időm mással foglalkozni, akkor beszállok az egészségügybe.” – a Forbes interjúját idézzük.
Tíz vidéki és még legalább egy budapesti magánkórházat tervez nyitni a TritonLife – a terjeszkedés már publikus, országos lefedettségéről, a koronavírus okozta változásokról, az egészségügy állapotáról a Portfolio.hu-nak nyilatkozott Fábián Lajos.
Az első komplex, járó- és fekvőbeteg-ellátó magánkórház megnyitása óta évtizedek teltek el, bezárása után nyolc évvel új magánkórház nyílt, a meglévő nagyok pedig erősődnek, terjeszkednek – a Duna Medical Center kapcsán készült piaci áttekintést IDE kattintva olvashatja.
A magánegészségbiztosítások piacán robbanásszerű növekedés várható, így nem meglepő, hogy két meghatározó szereplő stratégiai együttműködésbe fogott, a Doktor24 és Union Biztosító közös cége finanszírozza és megvalósítja, hogy a biztosító és a magánegészségügyi szolgáltató ügyfelei egy országos hálózatban, azonos minőség mellett jussanak ellátáshoz – az együttműködés részleteiről a két cégvezető adott riportot.
“A magánegészségügyben zajló változásokat látva, jól kivehető, hogy komoly átrendeződés és piaci nyitás tapasztalható, a MacroKlinika egy korszakváltás küszöbére érkezett” – mondta el az ügyvezető igazgató.
Jövő július 1-jétől kizárólag állami meddőségi klinikákon kezelhetők Magyarországon az erre jogosult nők – ez áll a benyújtott törvényjavaslatban. A maradék három meddőségi centrum is állami kézbe kerülhet – a privátbankár.hu számolt be a törvényjavaslatról.
Június
A járvány miatt megugrott a magánegészségügyi cégek bevétele – Akik ráálltak a COVID üzleti lehetőségeire, azoknak szépen növekedtek a számai, másoknak a leállt közegészségügyből menekülő páciensek hoztak extra emelkedést – a hvg.hu elemezte a már publikus éves beszámolókat.
Új magánkórház nyílik Nyugat-Magyarországon, és még négy vidéki nyitás a tervekben – a Tritonlife csoport megkezdte szombathelyi ellátóhelyének végső kivitelezési fázisát, a tervek szerint a kórház 2022 első felében nyílik meg Szombathely központjában – számolt be a forbes.hu.
Drágulást várnak a magánegészségügyi szolgáltatásokban egyes szakértők és ebben a helyzetben felértékelődhetnek az egészségpénztári befizetések. A betegek azonban már nemcsak ellátást szeretnének, hanem egyszerűséget, fizetéskor is. Új digitális szolgáltató lépett be a betegek és az egészségpénztárak közé az egészségpénztári kártyákkal.
Megállapíthatjuk, hogy az államosítás, a központosítás az elmúlt évtized egészségpolitikájának meghatározó iránya. Választása javarészt hitbeli kérdés, evidencia nincs arra nézve, hogy ez az irány jobb, mint a piaci megoldások – írja véleménycikkében Dr. Kovácsy Zsombor a portfolio.hu-n.
Július
Újabb állomásához érkezett az ellátások fejlesztése a Budaörsi Egészségügyi Központban – nyilatkozta az ügyvezető. A már a TritonLife csoporthoz tartozó ellátónál teljes átalakítás, bővülés zajlik.
Ami nem tesz tönkre, az megerősít – ezzel a címmel összegezték az elemzők a hazai privát egészségügy 2020-as évét. Minden, ami számokból és piaci hírekből kiderül, megtudható az évet bemutató összefoglalóból.
2020 előtt az aktív korúak közel 60%-a vett már igénybe magánegészségügyi szolgáltatást. És bár a megkérdezettek többsége anyagilag megterhelőnek érzi ezeket a kiadásokat, a legtöbben még mindig saját zsebből fizetik a számlákat a kedvezőbb egészségbiztosítási és egyéb konstrukciók helyett – derül ki egy biztosító felméréséből.
A magyar lakosság általános egyészségi állapota elmarad a gazdaságilag elvárható szinttől. A lakosság elsősorban egészségtudatosabb életmóddal, míg az egészségügyi rendszer a prevenció erősítésével és a hozzáférés javításával tudna jobban hozzájárulni a gazdasági növekedéshez és a fenntartható társadalmi fejlődéshez – derül ki az MNB munkatársának véleménycikkéből.
Augusztus
A magyarok 92% nem, vagy csak nagyon röviden készül fel az orvossal történő találkozásra. A páciensek gyakorlatilag nem készülnek tudatosan az orvosi vizitekre, a kelleténél ritkábban mennek szűrővizsgálatokra, és gyakran fordulnak az internethez a kézhez kapott a leletek magyarázatáért – derül ki egy friss országos közvéleménykutatásból.
Az állami egészségügy egyes területei szinte leálltak az elmúlt időszakban. A hálapénz hiánya pedig egyes területeken megbénítja a napi működést, sőt, a betegek egy része visszasírja a paraszolvenciát. Milliárdok áramolnak az állami egészségügybe, miközben virágzik a magánszektor. Honnan van fizetőképes kereslet a magánorvosokra, és miért tolong a külföldi tőke egészségügyi befektetőként – a válaszokat IDE kattintva éri el.
A koronavírus-járvány okozta fennakadások és bizonytalanság szinte egyáltalán nem szegte kedvét a magánegészségügyi piacnak. A legnagyobb szereplőkkel készített körképből kiderül, hogy a magánklinikák növekedési tervei fennmaradtak, jelentős többségük a további bővülésre számít, csak kevesen vannak, akik óvatosabbak lettek a rendkívülinek mondható 2020-as év után. Nem véletlen, hogy ennyire magabiztosak a magánszolgáltatók – írja a Portfolio.hu.
A pandémiát megelőzően a 20 és 65 év közötti hazai internethasználók 58%-a vett már igénybe magánegészségügyi szolgáltatást. Ez az arány nem csökkent 2020 és 2021 során sem, sőt a magánellátást igénylők 13%-a most először élt ezekkel a lehetőségekkel. Ebben nagy szerepet játszhat a pandémiás helyzet, ahogy a járvány miatt a diszkrétebb, kevesebb beteget fogadó, biztonságosabbnak vélt szolgáltatókat keresték az emberek – derül ki a magánbiztosító friss kutatásából.
Szeptember
Szeptember elsején elindult a Duna Medical Center szülészeti részlege, 4-én az első baba is világra jött.
Egy év alatt megháromszorozta a forgalmát a Wáberer – pedig alighogy elindították a szolgáltatásaikat 2019-ben, már be is ütött a koronavírus. A magánkórház jelenéről és jövőbeni céljairól ügyvezető igazgatójával beszélgettek – a weborvos riportját ajánljuk.
A Dr. Rose Magánkórház idén januárban 100%-os növekedést tapasztalt az ortopédiai műtétek számát tekintve 2020. azonos időszakához képest, és a júniusi beavatkozások száma is több mint kétszer annyi volt, mint tavaly ilyenkor – mondta el a neves szakorvos a sajtó munkatársának.
A Budai Egészségközpont alapító tulajdonosa kiszállt a tulajdonosi körből, így teljes tulajdonjogot szerzett Csányi Sándor bankvezér. A magán- és közfinanszírozott ellátást egyaránt biztosító 16 éves intézmény az új kórházi tömb építésével újabb bővülésre készül – tranzakcióról a Népszava számolt be.
A Doktor24 és az UNION közös vállalata megvásárolta a székesfehérvári Life Egészségcentrumot, a régió egyik meghatározó magánegészségügyi szolgáltatóját, ezzel elindult az országos hálózatépítés – a közös vállalat alapítói a Portfolio.hu-nak nyilatkoztak.
Október
3 milliárd forintos beruházással elkészült a legújabb magánkórház, a Budapest One irodaházban megnyílt Doktor24 Multiklinika. Átfogó fekvő- és járóbeteg-ellátással várja a betegeket, arra készülnek, hogy piacvezető ortopédiai centrummá váljanak. Terveik szerint évi 500 állami finanszírozású csípő- és térdprotézis-műtéttel csökkentenék az előjegyzettek 15 ezer fős várólistáját – számolt be a napi.hu.
Tavaly a kórházak részleges kiűrítése, a kezelések leállítása, majd az így feltorlódott betegek jelentkezése, idén pedig az állami rendszerben a hálapénz tiltása, állami egészségügyből orvosok magánegészségügyi ellátásba váltása jelentősen befolyásolja azt, hogy a magánegészségügy mennyire fut fel. A vártnál is sokkal többen gyógyíttatják magukat a magánszolgáltatóknál – a 24.hu cikke.
“Kétségtelenül sokáig tartott, de sikerült dűlőre jutni, és most egy nagyon jó finanszírozást alakítottunk ki, aminek köszönhetően egy év alatt le lehet rendezni a várólistákat a közfinanszírozott ellátásainkban” – nyilatkozta Dr. Varga Péter Pál a gerincgyógyászati központ műtéteiről a Forbes riportjában.
Szegedi intézménnyel bővült a TritonLife csoport. Néhány napja megnyitotta kapuit – a Debrecen utáni második jelentősebb méretű – vidéki magánkórházuk, egy korábbi magánszolgáltató épületében – a hírt a szolgáltató közölte.
“Nem a milliárdosoknak tervezték”, 2 hete üzemel a város új magánkórháza. Nespresso-gép a szobákban, törölköző és illatszerbekészítés az ágyakon, már-már szállodai összbenyomás, de nem luxus – a Forbes közölt képriportot a Doktor24 kelenföldi klinikájáról.
A pandémia, a hálapénz eltörlése katalizálta a magánszektor növekedését, az utóbbi években a magánegészségügy szerepe meghatározóvá vált, egyre többen menekültek ide a közellátásból. Több a közelmúltban zajlott kutatást elemezve készített összefoglalót a hírportál.
A Dr. Rose Magánkórházban a 2 évvel ezelőtti adatokhoz képest több mint 30%-kal nőtt a forgalom és az előzetes adatok szerint 2021-ben közel 50 ezer ügyfelet fognak ellátni. A 2018-tól új tulajdonosok által működtetett intézmény tevékenységét az elmúlt 3 évben az új vezetés átvilágította és a folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően még stabilabb, biztonságosabb és magasabb színvonalú ellátást nyújt – hangzott el a vezető nyilatkozatában.
November
November 4-én tartottuk a Magánegészségügyi Üzleti Reggeli első alkalmát a Krisztina körúti Mercure Hotelban. Rövid beszámolónkat ITT olvashatja. A 2022-es év első üzleti reggelijét január 20-án, csütörtökön tartjuk, a regisztráció már megnyílt.
287 millió forintos állami támogatással bővít a Doktor24 – a külügyminiszter társaságában sajtótájékoztatót, illetve sajtóbejárást tartottak, bemutatva az új fejlesztést, a 3000 négyzetméteren nyíló 25 rendelőt, valamint 36 ágyas fekvőellátót. A beruházás kb. 3 milliárdos összköltségvetéséhez járult hozzá a kormány – írja a hvg.
Magánbiztosítót javasol a nemzeti bank – Magyarország GDP-arányos egészségügyi kiadásai rendkívül alacsonyak, az MNB a magánpénzeket csatornázná be a rendszerbe. A lakosság az uniós átlagnál többet költ az egészségügyi ellátásukra, ráadásul nem a plusz szolgáltatásokat, hanem a társadalombiztosítási rendszerben elérhetetlen, vagy hosszú várakozás után elérhető vizsgálatokat, műtéteket vásárolnak. A megoldást viszont nem az egészségügyi kiadások uniós szintre emelésében látják, hanem azt javasolják, hogy a magánpénzeket csatornázza be a kormány a pénzügyi intézményrendszerbe, a magán-egészségbiztosítás vagy egészségpénztárak újbóli helyzetbe hozását – ismertette a bank versenyképességi jelentésének egyik fő pontját.
Szegeden szimbiózisban működik az egyetem és a TritonLife kórháza – a déli megyeszékhelyen is megnyitotta kapuit a hálózat, 2 műtővel 24 ággyal. A helyi tervekről a szegedi kórház igazgatója nyilatkozott.
Elszabadultak az árak a magyar egészségbiztosítási piacon. A magánegészségügyi piacon folyamatos az áremelkedés, ami az egészségbiztosítások díját is jelentősen érinti. Azok az alapszolgáltatások, amelyek még pár évvel ezelőtt havi 4-5 ezer forintért elérhetőek voltak fejenként, ma már 7-11 ezerért kerülnek kiajánlásra, amikor egy-egy vállalat megbízásából összehasonlításokat végzek – a Portfolio készített összegzést.
Megszűnt a Reprosys Termékenységi Központ meddőségi tevékenysége – értesült a hvg.hu. Az intézmény az egyik utolsó meddőségi magánklinika volt az országban, de a kormány nyári döntése értelmében, nem folytathatják tovább.
Az orvosi béremelés nyomás alá helyezte a szolgáltatókat, miután a magánszektor nem kapott fedezetet a béremelésre, ami a Primus szerint versenytörvény ellenes, áremelésre kényszerülnek és várhatóan nincs vége ennek a folyamatnak. Az egyesület elnöke ezen kívül további államosításra számít a szektorban – 24.hu beszámolója.
Mi vonzza az üzletembereket az egészségügybe? Milyen fantáziát, befektetési lehetőséget látnak a magánegészségügyben. A növedés.hu összefoglalója.
Az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés konfliktusokkal jár úgy az orvostársadalom egyes szereplői, mint a betegek oldalán. A sürgősségi ellátók leterheltsége, a hosszabbodó várólisták mellett a nyári, kora őszi élénkülés után a szolgáltatóknak ismét a koronavírus-fertőzöttek ellátására kell koncentrálniuk, miközben egyes helyeken akár két orvos kiesése miatt megszűnik a szakrendelés – hangzott el Sinkó Eszter egészségügyi elemző előadásában.
December
Több mint 1 milliárd forintot költöttek fogorvosi vizsgálatra, szolgáltatásokra és termékekre 2021 első félévében az egyik egészségpénztár tagjai – derült ki a pénztár legfrissebb eredményeiből. Már 2019-ben megfigyelhető volt, hogy a 16-30 éves korosztály egyre nagyobb hangsúlyt fektet a megelőzés fontosságára, tavaly pedig már ugyanez a korosztály közel négyszer többet költött fogászati szűrésekre.
A betegek aktív irányítása az egyik, míg a magánegészségügy bevonása a másik megoldás a MOK szerint a várólista csökkentésére. Már 50 ezren várnak valamilyen elektív beavatkozásra a közfinanszírozott ellátásban – a Portfolio.hu írása.
Ha még nem olvasója a magánegészségügyi Üzleti Hírmondónak, ITT tud feliratkozni.